Router Juniper SRX100 – problem z podstawową konfiguracją.

Ostatnio kupiłem do domu router SRX100, skusiła mnie dobra cena, możliwości sprzętu i coraz lepsza renoma jaką cieszą się urządzenia tej marki. Ogólnie nie lubię przepłacać za napisy na sprzętach, które mają po prostu działać. Zadowolony z zakupu postanowiłem skonfigurować sprzęt samemu. W końcu sobie poradzę. Zdziwiłem się jednak gdy w pudełku nie zobaczyłem, żadnej instrukcji, ani adresu strony www gdzie mógł bym taki manual czy to poradnik zassać.  Na stronie Junipera też niewiele znalazłem… ktoś jest w stanie mi pomóc? i wskazać, gdzie znajdę ową instrukcję?

Dodaj Komentarz
2 Answer(s)

Może zacznijmy od tego jakie mamy te protokoły, z tego co pamiętam Junipery posiadają routingi RIP, BGP, OSPF, IGMP i chyba PIM. Najczęściej używany jest RIP – ustala trasę na podstawie ilości przeskoków. BGP – zwany protokołem współczesnego Internetu, tworzy niezapętlone ścieżki między autonomicznymi systemami. OSPF – pierwszeństwo ma najkrótsza ścieżka, czyli wysyła dane do pobliskich urządzeń w pierwszej kolejności. IGMP – służy do zarządzania multicastami, wysyłają informację o dodaniu bądź usunięciu z sieci multicastowej. No a PIM, działający głównie na tablicy użytkowników, posiada dwa tryby, dense (sieć z dużą liczbą multicatów), sparse (sieć z odbiorcami rozmieszczonymi rzadko). Zatem każdy z nich ma jakieś zalety i wady. Ja osobiście dla małej sieci zaznaczyłbym tylko RIP, zawsze działało ok.

Maciek Answered on Styczeń 20, 2015.

Fajnie, że rozpisałeś jak działają wszystkie protokoły, ale czemu nie korzytać z nich wszystkich skoro zostały tam zaimplementowane? Ja czytając o internecie przyszłości uważam, że powinno już wszystko działać na BGP, ale osobiście dla małej, domowej sieci, jaka ma być stworzona zaznaczyłbym  „All” i niczym bym się nie martwił. W końcu Juniper działa na FreeBSD, więc wszystko jest współcześnie zaimplementowane.

on Styczeń 21, 2015.

Jak powyżej, zaznaczyć „All” i niczym się nie martiwić.
Dzięki Panowie za opinie i pomoc w wyjaśnieniu skrótów. Zaznaczyłem „All’, wszystko działa jak w zegarku. W porównaniu do starego routera Netii ASMAXa, to Juniper działa o niebo lepiej! Nie żałuję zakupu i polecam!

on Styczeń 21, 2015.
Dodaj Komentarz

Hej, dziwne, że nie miałeś nic w pudełku, manuale znajdują się na stronie Junipera, jeżeli nie znajdziesz, skorzystaj z J-Web Interface, aby się do niego dostać wpisz w pasku przeglądarki adres: http://192.168.1.1, jako login: root, a pole z hasłem pozostaw puste. Panel jest dość przyjazny, więc bez problemu powinieneś sobie poradzić. Wszystko dość czytelne i odpowiednio rozmieszczone. Powodzenia w razie problemów pytaj :)

Wojtek Answered on Sierpień 20, 2015.
Dodaj Komentarz

Your Answer

Poprzez dodanie odpowiedzi, zgadasz się z polityką prywatności oraz warunkami korzystania z serwisu.