Problem ze skaczącym pingiem w sieci firmowej / Problem z wielostanowiskowym Comarch Optima

Problem ze skaczącym pingiem w sieci firmowej / Problem z wielostanowiskowym Comarch Optima

Sieć firmowa składa się z 6 komputerów połączonych jednym routerem CISCO1801, dodatkowo do siódmego portu podłączono tani switch marki Netgear, który znajduje się w osobnym pomieszczeniu. Tam podłączone są do niego bezpośrednio 2-3 osoby odpowiedzialne za księgowość w firmie, w zależności od potrzeb pracujące w wolnym wymiarze czasowy. Do ostatniego czasu wszystko działało poprawnie, pingi między komputerami niskie, rozdzielanie bazy danych z Comarch Optima bez zarzutów, VOIP i sieć bezprzewodowa (wifi) dla klientów zawsze gotowe do akcji. Na wiosnę rozpoczęto budowę drugiego magazynu, znajdującego się w pobliżu firmy. Budowa jak to budowa, nigdy nie jest prowadzona w sposób całkowicie estetyczny, czy w pełni usystematyzowany. Podczas wykorzystywania prądu nie raz dochodziło do spięć oraz włączania się bezpieczników. Po pewnej takiej akcji, jeden z komputerów całkowicie stracił dostęp. Przepinanie portów na routerze, ponowna konfiguracja, wymiana karty sieciowej nie przyniosła skutków. Dostawca (neostrada) zresetował całkowicie połącznie od siebie i o dziwo wszystko na drugi dzień działało bez zarzutu. Po około miesiącu od powyższego incydentu pojawiło się kolejne spięcie, tym razem dużo poważniejsze ponieważ wypalone zostały bezpieczniki zewnętrzne odpowiedzialne za prąd z zewnątrz. Szybko pojawiła się ekipa, problem został naprawiony późnym wieczorem. Kolejnego dnia w firmie nie działał już system Comarchu. Wyłącznie na komputerze matce było bez zarzutu. Rozpocząłem zatem sprawdzanie co się stało. Internet na wszystkich komputerach działał poprawnie, pingi były niskie. Jedynie podczas długich prób pingowych pojawiały się jakieś odrzucenia, czy długie czasy odpowiedzi, było to jednak zjawisko normalne w tej sieci. Zamieniłem router Cisco, na inny zastępczy – niestety bez skutku. Dalej nie było połącznia z  Comarchem. Wróciłem do routera Cisco, który przetestowałem w domu, działał bez problemu, nie opóźniał pingów, nie gubił pakietów. Macie jakieś pomysły, jak rozwiązać powyższy problem?

[EDIT] Dziś przyszedł specjalista z Comarchu. Posprawdzał konfigurację, na koniec wzdrygając ramionami, że on nie jest w stanie rozwiązać problemu. Fachowcy….

[EDIT] Postanowiłem ponownie skonfigurować sieć na routerze Cisco 1801, korzystając z bardzo dobrego manuala umieszczonego przez producenta na swojej stronie ”Basic Router Configuration Cisco 1801”, krok po kroku, ustawiłem parametry globalne, skomponowałem porty LAN, ukształtowałem sieć bezprzewodową i ustawiłem na niej odpowiednie hasło. Przydzielanie adresów ustawiłem dynamiczne, korzystając z protokołu RIP, najbardziej sprawdzone i najmniej zawodnego. Zadowolony z konfiguracji odpaliłem komputery, sieć działa, Internet działa, Comarch nie! Wrrr.

[EDIT] Jedyną opcją jaka pozostała mi głowie, to uszkodzony kabel RJ-45 między „matką” a routerem Cisco, szybko podłączyłem zamienny kabel, niestety nie dało to oczekiwane efektu.

[EDIT]  Posprawdzałem końcówki kabli wchodzących do komputerów, wszędzie było ok, podobnie od strony routera.  Po ponownym wpięciu kabli wszystko zaczęło działać! Że niby jak?! Sprawdzam, patrzę, zapomniałem wpiąć kabla do drugiego pomieszczenia. Wtedy mnie oświeciło. Podczas spięcia w sieci uszkodził się tani switch z Netgeara… po wymianie na nowy sieć działa bez problemu.

komentarz zamknięcia: Problem rozwiązany

Dodaj Komentarz
0 Answer(s)

Your Answer

Poprzez dodanie odpowiedzi, zgadasz się z polityką prywatności oraz warunkami korzystania z serwisu.