Jak połączyć się z Internetem za pomocą karty sim w górach?

Ostatnio zakupiłem sobie modem z karta sim polskiego operatora komórkowego Orange. Modem jak wszyscy dobrze wiecie, wygląda podobnie jak mały pendrive i również przypinany jest do komputera za pomocą portu USB. Na modemie znajdują się pliki autoruna, które bezpośrednio instalują oprogramowanie niezbędne do połączenia z operatorem, a co za tym idzie także połączenia z Internetem. Wszystko wydaje się proste, zrozumiałem i bezproblemowe. Pani w Orange zapewniała mnie, że zasięg operatora obejmuje 99% powierzchni kraju i nie powinno być problemów z nawiązywaniem połączenia. Zadowolony zakupem wróciłem do domu, uruchomiłem urządzenie i cieszyłem się dostępem do sieci. W między czasie otrzymałem także kartę sim z bezpłatnego (przynajmniej na razie) dostępu do sieci od firmy AERO2. Zgodnie z instrukcjami na forum, zainstalowałem inny program, włożyłem kartę SIM do modemu. Uśmiech jaki pojawił się na mojej twarzy był naprawdę ogromny. Wszystko ładnie pięknie do czasu, gdy wybrałem się na wakacje. Jako, że prowadzę własną firmę, dostęp do Internetu raz na kilka dni jest niezbędny. Wziąłem, więc z sobą modem, obie karty SIM i wyruszyłem w trasę. Jako, że lubię przebywać na łonie natury, miejsca noclegu wybierałem blisko okolicznych lasów, parków czy punktów widokowych. A wszystko to w Polskich pięknych, górach. Tutaj jednak pojawił się problem. O ile brak zasięgu Aero2 mogę przełknąć, o tyle brak możliwości połączenia za pomocą Orange już nie. Brak zasięgu, nie można nawiązać połączenia, spróbuj ponownie za kilka minut… a każdy kolejny komunikat powodował rosnącą frustrację… Mimo tego iż ta sama karta w telefonie bez problemu łączyła się z siecią. Po przyjeździe do domu wszystko działało prawidłowo. Za kilka dni wybieram się ponownie na górski wyjazd? Macie jakiś pomysł co mogło być powodem braku połączenia?

Dodaj Komentarz
2 Answer(s)

Moim zdaniem wina leży po stronie modemu. W zestawie otrzymałeś pewnie jeden z podstawowych modeli jakimi są modemy ZTE MF636 lub HUAWEI E1752. Z tymi modemami do nawiązania połączenia potrzebujesz zasięgu 3G, a ten jak dobrze wiemy, rzadko kiedy jest dostępny w górskich kurortach czy nadmorskich rezydencjach. Na Twoim miejscu zaopatrzyłbym się w lepszy modem, lepszy w sensie korzystający z większej ilości technologii nawiązujących połączenie. Dobrym przykładem jest tutaj ADU 635 z obsługą technologii HSPA, UMTS, EDGE, GPRS, CDMA. No i posiada on dodatkowo 2 anteny zewnętrzna i wewnętrzną co dodatkowo zwiększy zasięg otrzymywanego sygnału.

Maciek Answered on Luty 25, 2015.
Dodaj Komentarz

Spróbuj zainstalować inne oprogramowanie do połączeń z siecią komórkową Orange, albo dodaj plugin do programu z AERO, by też obsługiwał inne sieci. Pewnie korzystasz z popularnego Top NetInfo. Tam połączenia z wszystkimi innymi polskimi operatorami są dostępne. Jeżeli miałeś obrotowy modem, obróć go zawsze go góry, to z reguły zwiększa jakość odbieranego sygnału GSM.

Wojtek Answered on Luty 26, 2015.
Dodaj Komentarz

Your Answer

Poprzez dodanie odpowiedzi, zgadasz się z polityką prywatności oraz warunkami korzystania z serwisu.